Navigace

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Odkazy

Kalendář

Mobilní aplikace

V obraze

Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Volně ke stažení:

Google playApp Store

Virtuální prohlídka

Virtuální prohlídka

CEDES

 CEDES

Rozpočet

Rozpočet

Obsah

Klimatické podmínky

Katastr obce Lázně Kynžvart se rozprostírá na jihozápadním úpatí Slavkovského lesa. A jelikož je rozdíl mezi nejvýše a nejníže položeným místem značný rozdíl, bude katastr náležet do více klimatických oblastí. Podle mapy klimatických oblastí ČSR jsou zde klimatické oblasti celkem tři. V nejvyšších polohách je to oblast chladná, přibližně do 650 - 600 m.n.m. je to oblast mírně teplá a konečně v nejnižších polohách na jihu katastru je to oblast mírně teplá. Největší území ale spadá to oblasti mírně teplé. Klimatická oblast mírně teplá se z hlediska teplot vyznačuje tím, že nejnižší teploty se pohybují v lednu mezi -3°C až -4 °C. Naopak nejteplejším měsícem je zpravidla červenec, kdy dosahují průměrné teploty 16°C až 17°C. Podle základní charakteristiky této klimatické oblasti dále zjistíme, že se počet letních dnů pohybuje mezi 20 až 30 a že počet dnů s průměrnou teplotou 10°C a více je 120 - 140 za rok.

Charakterizovat povětrnostní situaci v obci není příliš složité. Jelikož se oblast nachází na jihozápadním svahu v nejzápadnějším prostoru České republiky, lze konstatovat, že nejčetnější směry větrů půjdou od jihozápadu, západu a částečně i severozápadu. O něco složitější bude ale zjistit číselné hodnoty. Zdejší meteorologická stanice nacházející se v oblasti lázeňské zóny totiž směry větru nezaznamenává.

Z hlediska úhrnů a rozložení srážek, bylo zjištěno následující. Podle atlasu podnebí ČSR, mapy s průměrným ročním úhrnem srážek se území katastru opět dělí na několik částí. V nejvyšších polohách, na návětrné straně dosahují srážky ročně přes 800 mm. Směrem níže, do nižších partií katastru množství srážek ubývá.

Závěrem lze konstatovat, že průměrným nejdeštivějším měsícem v období od ledna 1993 do prosince 2001 byl červenec, nejdeštivějším měsícem vůbec byl v daném období říjen roku 1998, kdy spadlo celkem 162,9 milimetrů srážek. Největším extrémem co do množství srážek, spadlých za co nejmenší časový úsek bylo období od 26.8.1995 do 1.9.1995, kdy úhrn činil celkem 167 milimetrů za 7 dní. Naopak průměrně nejsušším měsícem v období v letech 1993 - 2001 byl leden. Nejsušší období bylo v meteorologické stanici Lázně Kynžvart zaznamenáno během začátku roku 1996, kdy bylo více než 31 dní za sebou beze srážek