Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Odkazy

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Mobilní aplikace

V obraze

Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Volně ke stažení:

Google playApp Store

Virtuální prohlídka

Virtuální prohlídka

CEDES

 CEDES

Rozpočet

Rozpočet

Obsah

Sochy

Mariánský sloup

Vysoký štíhlý sloup s barokní sochou P.Marie s Ježíškem. Na podstavci je srdce a čtyřlístek s nápisem: "Andreas Normann anno 1709". Mariánský sloup je umístěn ve spodní části parčíku na náměstí. Na jeho vysokém štíhlém dříku je kamenná socha Madonny s dítětem. Je to baroková socha z roku 1709. Na podstavci je vytesáno srdce a čtyřlístek s nápisem : "Andreas Normann anno 1709." Je to patrně sloup morový,postavený kynžvartským měšťanem za morové epidémie.

Pomník padlým

Pomník padlých je umístěn v horní části parčíku na náměstí. Kamenná čtvercová kašna se sloupem zakončeným osmibokou hlavicí, na které je socha v pokleku, opírající se o krátký meč. Ze sloupu vytékala na čtyři strany voda do kašny a čelní plocha sloupu nesla jména a vzpomínku na padlé ve světové válce. Ve spodní části sloupu je dodnes zachovalý kříž. Pomník nesl letopočet 1927.

Kristus Trpitel

60 centimetrů vysoká kamenná sedící postava - symbol mučednictví - umístěná na 2,5 metru vysokém, hladkém dvoukonickém sloupku. Hlavice sloupku je zdobena volutami. Na podstavci je vytesáno: " Andreas Normann anno 1710". Andreas Normann,jehož jméno najdeme i na několika dalších sochách v okolí,byl bohatý kynžvartský měšťan v prvé polovině 18.století.Sloupek se sochou je umístěn u zdi sakristie, v těsné blízkosti kostela. Soška byla silně poškozena při opravě kostela v roce 2001.

Sousoší sv. Jana Nepomuckého

Na malém prostranství mezi kostelem a farou ,stojí barokové "sousoší sv.Jana Nepomuckého.Je to umělecky cenné dílo,datované chronogramem na podstavci rokem 1756.Nápis je latinský : "Sancte Ioannes martiir gloriose intercede pro nobis" (Svatý Jene, slavný mučedníku,stůj při nás) a pod ním neznámý monogram "I.M.D.T." Kromě postavy světce je na podstavci i Putti,nesoucí kříž a na druhé straně jeho protějšek s klíči a zavřenou knihou,symbolem mlčenlivosti.

Socha sv. Vavřince

Na okraji můstku přes potok,v ulici "Vrchlického" stojí baroková kamenná socha sv.Vavřince z r.1709.Světec drží v levé ruce rošt.Je to stálý atribut tohoto mučedníka,který prý byl upálen na roštu.Na podstavci je kromě metternichovského znaku vytesán německý nápis : "Philipp Carl des (h)eiligen r(ömischen) R(eiches) G(rafen) v(on) Metternich Winneburg u(nd) B(eilstein) , Herr zu Königsw(art).Maria Anna R(eichs) g(räfin) v(on) Metternich , Win(neburg) u(nd) B(eilstein), gebohrene v(on) Bissingen, fr(au) zu Königswarth." Filip Karel Metternich,císařský komoří a tajný rada trevírský,byl synem zakladatele starého metternichovského zámku z r.1680 Filipa Emmericha Metternicha.(Tento barokový zámek dal kancléř Metternich přestavět po roce 1830 do dnešní empírové podoby.)
Socha sv.Vavřince stávala původně nedaleko zámku a r.1848 byla přemístěna na náměstí,odtud se později dostala na své nynější místo.

Socha sv. Jana Nepomuckého (u zámku)

Tato baroková plastika stojí u silnice mezi zámkem a městem. Pochází z roku 1705, jejím donátorem nebyli oba hraběcí manželé, nýbrž jen manželka, jak hlásá nápis na podstavci : "Maria Anna, Reischgräfin Metternich-Winneburg von Beilstein, gebohrene Freyin von Bissingen, F(rau) d(er) Herrsch(aft) Königsward, anno 1705." Je to již druhá socha Jana Nepomuckého v Lázních Kynžvartu.