Obsah
Historie města v datech 1630 - 1663
10.dubna 1630 odkoupili panství Kynžvart Metternichové. V místě však málokdy pobývali , vládli zde jimi dosazovaní správci. Přesto však lze ze zpráv rozpoznat , že jejich vládou začala v této krajině nenáviděná moc feudalismu a nucené katolizování obyvatel regionu.
V roce 1647 byl císařskými vojsky odražen první nápor švédských vojáků vojevůdce Wrangela v oblasti Kynžvartu , avšak již v dubnu 1648 švédské vojsko o síle 1200 mužů , pod velením velitele Chebu Coppyho se probojovalo severovýchodně od hradu , kde zřídilo valy , dodnes zachovalé. Po tříhodinovém ostřelování hrubými kusy se osádka hradu vzdala. Hrad vyhořel , byl pobořen a již nikdy nebyl obnoven. Po 30 leté válce se do Kynžvartu vrátili znovu Metternichové a vystavěli si v údolí u potoka zámek. Od těchto dob trvala vláda jejich rodu až do 20.století.
18.listopadu 1655 nechal Casimir Ferdinand Metternich všechny radní města zavřít do "Psí díry" a svými žoldnéry rozbít a zničit obecní truhly s veškerými písemnostmi.
Když v roce 1663 vtrhli Turci do východní části země , stalo se toto příležitostí katolické moci k ještě většímu utlačování. Byla nařízena procesí do Úbočí , Žandova a ke svaté Anně v Plané. Pražský arcibiskup nařídil všem farníkům každý den v určitou hodinu modlitby , ať jsou v domě , či na poli , při čemž musel vyzvánět velký zvon.